

NIVEA Serum Cellular Epigenetics Age Rewind Epicelline är ett serum som ska minska tecken på åldrande och ge en strålande och fyllig hud med hjälp av Epicelline® som ska vara en banbrytande ingrediens. Inom 2 veckor ska du kunna se resultat enligt kliniska studier gjorda på 30-43 kvinnor. Serumet passar för alla hudtyper, även de känsliga.
Serumet ska användas på rengjord hud morgon och kväll före kräm. Undvik ögonen. Som med all hudvård ska serumet användas regelbundet för att fungera.
Vad är det då som ska ge en ungdomlig hy i NIVEA Serum Cellular Epigenetics Age Rewind Epicelline. För att plumpa och släta ut huden innehåller det en mix av 3 typer av hyaluronsyra. Den patenterade ingrediensen Epicelline® har framtagits ur vinrankor av Beiersdorf för Nivea och Eucerin med hjälp av epigenetisk vetenskap. Den ska väcka hudens ungdomsceller till liv och reducera rynkor, återställa elasticitet och ojämn hudton.
Recension Flaskan har en väldigt enkel design men etiketterna drar upp intrycket. Stort plus i kanten för pump och airless. Plasten tål att halka runt även i min necessär utan att gå sönder hoppas jag. Jag tänkte först att de lyckats få till ett riktigt kompakt format men den är 15 ml istället för 30-50ml som många serum är. Min gissning är att det är för att hålla nere priset till en nivå kunderna är ok med. Nu tycker jag ändå att det är ganska ok eftersom det här ska vara en tekniskt mer avancerad produkt.
Nivea har fått mycket stryk senaste åren efter den omtvistade serien Sanningen om hudvård som jag personligen betraktar som ett försök till konsumentjournalistik men som blev vinklad förminskning av en ”kvinnlig hobby” Vissa läste tidningsrubrikerna och trodde Nivea ersatte all hudvård och fick sedan problem. Som alltid finns det inte en produkt som löser allas problem. Niveas blå burk har sin plats men kommer inte fungera för allt lika som att du inte kan genomföra en komplett renovering hemma med bara en hammare.

Bild tagen efter serum och kräm 9 december. Nya tas 23 december. När ett företag lovar resultat inom 14 dagar så måste jag såklart undersöka det.
Ignorera svullnaden på ena sidan av ansiktet, den beror på ett tandläkarbesök. De trötta ögonen är resultatet av för lite sömn och en kalender som inte riktigt går ihop. Fotat i badrummet med lampan från badrumsskåpet för att framhäva alla skavanker. Föredelen med badrummet är att inget dagsljus kommer in och förstör bilderna så därför ignorerar vi att man blir otrolig ful i ljuset.
Doften är varken god eller äcklig den känns väldigt neutral. Konsistensen är lätt och den vita färgen gör det lätt att se hur mycket man tar. Den känns skön på huden och effekt ska vi kolla närmare på innan jul.
NIVEA Serum Cellular Epigenetics Age Rewind Epicelline 15ml har ett ord pris på 199kr


Aqua, Glycerin, Cocoglycerides, Methylpropanediol, Caprylic/Capric Triglyceride, Octyldodecanol, Glyceryl Stearate, Cetearyl Alcohol, Distarch Phosphate, Tapioca Starch, Butyrospermum Parkii Butter, Cetyl Palmitate, Squalane, Dihydromyricetin, Sodium Hyaluronate, Sodium Stearoyl Glutamate, Ethylhexylglycerin, Xanthan Gum, Trisodium EDTA, Sodium Hydroxide, Citric Acid, Diethylhexyl Syringylidenemalonate, Sodium Metabisulfite, Phenoxyethanol, Citronellol, Parfum



Lämna ett svar