Q+A Hyaluronic acid face mist upptäckte jag efter Daisy Beauty Award för några år sedan. Den låg i goodiebagen och det har gått åt några sedan dess. Det är en mist som ska ge lyster och återfukta och det är något de flesta behöver. Den går att använda som primer och settingspray men även för att bara fräscha upp under dagen.
Det som ska ge lyster och fukt i Q+A Hyaluronic acid face mist är inte helt otippat hyaluronsyra som är en återfuktande klassiker. Aloe vera skyddar huden och glycerinet binder också fukt. Ni som undviker alkohol i hudvård kan andas ut för den är alkoholfri. Den är även vegansk och parfymfri
Recension Jag värdesätter ärlighet högt och hoppas att ni också gör det. Flaskan är inte vacker och den känns inte exklusiv. Nu är inte utsidan allt och det finns fulare flaskor och större problem på jorden. Spray är en skön form och misten ger en lagom dimmig mist.
Doftfri är den verkligen. Jag har en ganska känslig näsa men har inte reagerat på någon doft alls på den här.
Nu till det viktigaste, fungerar den? Som primer ger den fukt och en skönare bas att jobba med vid makeup. Den fungerar så bra som primer att jag ibland upplever att foundationen ligger kvar på hudytan utan att blandas med huden. Som settingspray är den toppen. Jag är rätt kass på att sminka mig men misten får allt att sitta längre och smälter ihop snyggt i huden. Som återfuktare är den kanon. Åter till sprayen. Vissa mister lägger sig som droppar på huden vilket om man överdriver orsakar rinningar eller fläckar. Den här lägger sig som ett fuktat moln och ger bara fukt och lyster.
Nu har jag trots att den inte har en vacker flaska använt några och jag tycker bäst om den över smink eller som en återfuktande mist. Som primer är den lite tveksam för min torra hud.
Q+A Hyaluronic acid face mist finns hos Apotek Hjärtat för 89kr
Köpa igen? Det kommer jag troligen göra

Aqua (Water), Propylene Glycol, Betaine, Glycerin, Sodium Hyaluronate, Panthenol, Aloe Barbadensis (Aloe Vera) Leaf Juice Powder, Inulin, Fructose, Sodium Gluconate, Caprylyl Glycol, Phenoxyethanol, Citric Acid.



Lämna ett svar