
Vi som inte begåvats med ursnygga ben kan trösta oss med snygga strumpbyxor. Ärligt talat tycker jag att det oftast är snyggare med strumpbyxor oavsett hur benen ser ut i synnerhet när man jobbar. Jag låter kanske pryd men nakna ben på kontoret känns fel. NK tights strumpbyxor ligger i lägre prisklassen vilket uppskattas.
Fördelen med att köpa bättre strumpbyxor är att det ytterst sällan går maskor på dem och de håller sig även fina många tvättar. Om man tänker på miljö och ekonomi är det alltså bättre att köpa bättre kvalitet men prislappen och kvaliteten går inte alltid hand i hand. De på mataffären köper jag endast i extrema undantagsfall som om det går en maska och jag inte har med mig andra vilket ytterst sällan händer. Det roliga är att jag faktiskt aldrig har med mig extra strumpbyxor sedan jag började köpa bättre kvalitet.
Det är alltid viktigt med passformen och jag tog hjälp på NK med att välja storlek op NK tights strumpbyxor. De sitter skönt och hasar inte ner under dagen. De sitter bra över vristerna och känns bra så storleken är rätt.

Efter 2-3 användningar ser midjan ut såhär och det är långt ifrån ok. Jag kände mig både fet och äcklig när jag såg hur de såg ut. Jag har strumpbyxor som använts betydligt fler gånger utan att se ut som på bilden nedanför.

5e gången jag använde dem gick det hål i sömen vid pektån. Vad är egentligen rätt namn på tån? Nu kommer någon säkert kommentera att det säkert beror på en vass tånagel men jag gjorde pedikyr på måndag och hålet uppstod på torsdag så jag tvivlar. Självklart kollade jag också så det inte var någon vass nagel. De som gick sönder verkar ha varit 40 denier och inte 20 som på bilden.

Nu hade NK ta 3 betala för 2 så jag har två par till men det första paret får fullständigt underkänt i hållbarhet men ok på passform
NK tights strumpbyxor 20 denier kostar 115kr
Köpa igen? Det känns inte så just nu men de andra paren kan få mig att ändra åsikt om jag har tur

Ni som är observanta undrar säkert varför jag gör en recension av strumpbyxor på en sida om hudvård och skönhet och det enkla svaret är att många frågat mig om råd på hållbara basplagg så jag gjort en ny kategori där jag testar även sånt. Jag är inget modeorakel men behöver vara vårdat klädd i jobbet och har inte tid med garderobshaverier. Jag har fortfarande traumatiska minnen av när det gick en stor maska bak på låret från knävecket och jag skulle sitta hela eftermiddagen i livesändning. Självklart påverkar inte klädseln min åsikt men det sänker andras intryck av budskapet och gör att man blir begränsad i hur man rör sig. Självklart ska alla bli respekterade oavsett vad de har på sig men verkligheten är inte fullt så vacker. Som alltid är alla tips välkomna!
Lämna ett svar